poniedziałek, 11 czerwca 2012

Decimus - Kemunculan


Decimus - Kemunculan
Sangoplasmo Records
2012

Pat Murano nie traci czasu. Ilość wydawnictw i projektów, w których brał i bierze czynny udział jest doprawdy imponująca. Wystarczy wspomnieć, że ten nowojorczyk jest członkiem zasłużonego No-Neck Blues Band, grupy pełnej freaków, tworzących muzykę, którą ciężko jednoznacznie sklasyfikować. Murano wychodząc poza ramy tego ambitnego projektu, wraz z jednym z członków (Jason Meagher) powołał w połowie lat 90. grupę K Salvatore, przed rokiem stworzył projekt Key of Shame i, będący bohaterem tego wpisu, Decimus. Nie można także zapomnieć o black-metalowym zespole Malkuth. 

Pat Murano powołał do życia Decimusa, by muzycznie eksplorować dwanaście zodiakalnych gwiazdozbiorów. W tym celu utworzył label Kelippah Records, gdzie wydawnictwa sygnowane nazwą Decimus powoli zbliżają się do upragnionej liczby. Kemunculan to jednak nieco inna bajka, nie mająca nic wspólnego z astronomicznymi skłonnościami Amerykanina; odmienna również w sferze muzycznej, odrzucająca krautrockowe ścieżki numerowanych wydawnictw na rzecz dark ambientowych odmętów, którego podstawę stanowią dźwiękowe manipulacje.

Tytułowy Kemunculan i Vaco, to dwie mroczne i abstrakcyjne kompozycje, gdzie złowrogą atmosferę kreują dysonansowe dźwięki syntezatorów. Ciekawsze wrażenie sprawia Kemunculan, a zaliczenie go do czołówki tegorocznych piosenek "ciemnych i gęstych" jest krokiem zdecydowanie oczekiwanym. Vaco, niestetytakiej siły już nie posiada. W przypadku takich wydawnictw, zabierając się do odsłuchu, warto zadbać o atmosferę wokół; proponowane zabiegi: zgaszenie światła, czyste sumienie i przestronne wyjście ewakuacyjne.

P.S. Z mojego doświadczenia wiem, że Kemunculan znakomicie nadawałby się do Suspirii Dario Argento jako alternatywa dla włoskiego Goblina.

Ocena: -7/10

Kemunculan do kupienia w Sangoplasmo Records. Na stronie wytwórni można także przesłuchać sample Lazy Hearts, K Salvatore, zapowiadające kolejne wydawnictwo Pata Murano we wrocławskim labelu.

http://soundcloud.com/pat773

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz