środa, 27 czerwca 2012

Japońska precyzja


Hakobune - Recalling Your Ghostly Thoughts
Full of Nothing Records
2012

Nierzadko zdarza się, że w naszej głowie występuje nadmiar. Nadmiar myśli. Zamiast sapać jak miech kowalski nad tym problemem, dobrze byłoby zrobić selekcję tych wewnętrznych obrazów. Tak jak zrobił to Takahiro Yorifuji. W lutym tego roku odrzucił wszystkie myśli niepotrzebne, w tym miesiącu wyrzuca poza siebie upiorne obrazy. Recalling Your Ghostly Thoughts to kontynuacja Recalling My Insubstantial Thoughts, oczywiście w sensie konceptualnym. Chociaż muzycznie też niewiele się zmienia, co nie jest zarzutem. Oprócz tak wyraźnych różnic jak długość utworów, ich liczba i nazewnictwo, Habokune wciąż bawi się w tworzenie gitarowych map, zabierając na swoją arkę (habokune znaczy arka) to, co uważa za najistotniejsze. 

Założyciel Tobira Records toczy powoli, pogrążone w pogłosach i przesterach, dźwięki gitary, tworząc bardzo sugestywny obraz tego, co chce przekazać. Sakubaku wzbogacony o field recording to świetny przykład na to, co Habokune ma do "sprzedania". Elektroniczny minimalizm, którego dźwięki, niczym fale ciepłego morza, precyzyjnie, powoli i stopniowo zbliżają się do słuchacza, rozrzedzając atmosferę. To, co zawsze wyróżnia wydawnictwa Japończyka to piękne okładki - jako że jego dyskografia jest pokaźna, to mamy w czym wybierać. Recalling Your Ghostly Thoughts to blisko 50 minut relaksacyjnego ambientu, który momentalnie wchłania się w umysł, i równie szybko go opuszcza. 


P.S. Takahiro Yorifuji wydaje wspólnie z Bartkiem Dziadoszem (Pleq) album Adrift, dla niewielkiej, japońskiej oficyny Nomadic Kids Republic. Premiera materiału już 16 sierpnia, a do tego czasu możecie posłuchać preview albumu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz