poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Aranos - In Snow On Ice Cabbage Dances


Aranos - In Snow On Ice Cabbage Dances
Sangoplasmo Records
2011

Lubimy czeskie filmy, polubiliśmy też czeską muzykę. 

Aranos to pochodzący z Czeskiej Republiki wokalista i instrumentalista, który podpisał cyrograf z Muzyką na samym początku swojego życia. Od czasu ukończenia ośmiu lat, Aranos miota się po wszelkiej maści stylistykach muzycznych: począwszy od zespołów ludowych, rockowych i bandów jazzowych, a na taborze cygańskim i solowych eksperymentach kończąc. To również kompozytor, którego twórczość trudno zamknąć w jakiekolwiek ramy. Petr Vaštl (bo takie jest prawdziwe imię i nazwisko Aranosa) gra na tak wielu instrumentach, że dla zwykłego człowieka jawi się on jako maszyna. Skrzypce, mandolina, fortepian, gitara, kontrabas, banjo, flety: chińskie i japońskie, perkusja itp. Jakby tego wszystkiego było mało, Aranos komponuje muzykę do spektakli teatralnych i podpisuje się jako autor soundtracków.

Aranos regularnie współpracuje ze Stevenem Stapletonem, filarem brytyjskiej grupy Nurse with Wound (zaliczanej do nurtu industrial), z Davidem Tibetem - poetą, artystą i założycielem zespołu Current 93 (w której gra również wcześniej wspomniany SS) czy też z El Monte, z którym wydał świetną płytę Allied Cooking But Not As You Know It!. Kolejnym zamiłowaniem Czecha są małe, lokalne labele, w których wydaje swą twórczość. I tak trafił do Polski!Kaseta In Snow On Ice Cabbage Dances to zaledwie dwa utwory, po trzydzieści minut każdy. Pierwszy utwór Overborne Continents składa się tak naprawdę z kilku części, połączonych i zalanych ograniczeniem, jakim jest czas: 31:24s. Jestem pewien, że gdyby kaseta na jednej stronie mogłaby pomieścić większą ilość dźwięków, Aranos za bardzo by się nie obraził. Problemy z artystyczną płodnością twórczych materiałów, Czecha się nie imają! Powolne i spokojne nuty wydobywane z instrumentu o interesującej nazwie rainmaker (lub też rainstick) przeplatane są dźwiękami pochodzącymi z przeróżnych krain: indyjskich santoor'ów i kojarzonych głównie ze Słowenią i Węgrami zitherów oraz japońskimi fletami shakuhachi. Ta niezwykła mieszanka powoduje, że zamiast nudy pojawia się ciekawość. Ciekawość kolejnych dźwięków. Drugi utwór - Therefore autumn therefore, zbudowany jest na podobnych zasadach. Konwulsyjne uderzenia w dzwoneczki nadają tej piosence dronowej ekspresji. W dziesiątej minucie klimat się zmienia: przytłumione, ślizgajające się skrzypce i berimbau, podbite przez wybijany rytm na atabaque prowadzą nas ku tej wspaniałej i romantycznej przygodzie, o której świadczą niezwykle ciepłe dźwięki skrzypiec w ostatnich pięciu minutach, na końcu znów zakopanych pod ziemią przez zimny i masywny drone.

Kilka słów o labelu. Jak już wspomniałem Aranos zazwyczaj wydaje swe prace w niewielkich wytwórniach. Kasetę In Snow On Ice Cabbage Dances wydał młody, obiecujący polski label Sangoplasmo Records założony przez Lubomira Grzelaka. Sangoplasmo specjalizuje się w wydawaniu kaset artystów tworzących dzieła eksperymentalne, psychodeliczne; kaset zanurzonych w ambiencie i nagraniach terenowych, opierających się często na dronach i stylistyce folkowej. Jeżeli lubicie tego typu muzykę, to za 15 złotych możecie stać się posiadaczem niezwykle rzadkich kaset, z piękną oprawą graficzną (sporządzaną przez samego szefa!) i ze świetnym muzycznym materiałem. Prawdziwe białe kruki.http://sangoplasmo.com/ - strona wytwórni
http://aranos.net/ - strona Aranosa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz