sobota, 6 października 2012

Coctail Party - Sierpień/Wrzesień


Efekt cocktail party - zjawisko to umożliwia skupienie się na jednym sygnale wyodrębnionym w środowisku akustycznym, przy zachowaniu możliwości odbioru pozostałych dźwięków pochodzących z wielu źródeł o różnej lokalizacji.

The XX - Chained

ODDYCHANIE - utlenianie biologiczne: całokształt zjawisk, w których, drogą przemian chemicznych, organizm wytwarza energię; u prawie wszystkich organizmów oddychanie polega na utlenianiu związków organicznych; u większości wiąże się z pobieraniem tlenu ze środowiska i oddawaniem dwutlenku węgla; może także zachodzić w warunkach beztlenowych (fermentacja, czyli oddychanie beztlenowe). 

Tak patrzę na Ciebie i patrzę, dobre kilkanaście minut, i jestem pewien, że oddychasz całym zgromadzonym w tym mieście tlenem. Mnie pozostaje fermentacja. Módlmy się za wszystkich świętych, którzy nudzą się w niebie, oglądając ciągle te same twarze. 


Shook - Summerheat (feat. Pumashock)

Fiołek rzuciła go całkiem niedawno z powodu nieświeżego oddechu. Karczoch nie lubił jego kokardy a la Bocskay. Kubeba przyprawiała go o omdlenia z racji swojego aromatycznego zapachu i umiłowania do odzieży ze skóry naturalnej. Brakowało mu kurażu, by jej o tym powiedzieć. Od tygodnia szalał mistral, nic nie ma sensu, pochwycił ojcowską laubzegę i wywiercił otwór, dwa albo trzy centymetry średnicy, tuż nad nosem. Modlił się do Lewiatana, wznosząc do góry troje oczu, cierpiąc na letnią gorączkę sobotniej nocy i likantropię.  


Still Corners - Fireflies

Każdy chce latać ze świetlikami. Tadeuszowi się udało. Dogadał się z takim jednym świetlikiem, co go podobno widziano z pistoletem w Dallas w listopadzie 63'. Opinia publiczna nie dowiedziała się o tym fakcie, bo: a) w słoneczny dzień ten przebiegły osobnik świetnie się maskował b) świetlik przekupił wszystkich członków Warren Commission i zażądał od nich milczenia aż po prezydencki grób. Kazał [on] Tadeuszowi ubrać się w kostium świetlika i przyczepić do tyłka najmocniejszą świetlówkę (koniecznie energooszczędną). Nauka latania była prosta. Wystarczyło siłą woli pokonać grawitację. Świetlik zapomniał jednak o najważniejszym. Tadeusz umarł, bo po wyczerpującym locie, z impetem przysiadł na dupie, nie wiedząc, że przyczepiona do jego tyłka świetlówka zawiera w sobie trującą rtęć. TOPS - Easy Friends

Wysłałam mu list. Napisałam, że może mnie mieć w każdym dostępnym kolorze, o ile będzie to kolor czarny. Nie ułatwiałam mu zadania. Uwielbiam korzystać z homofonów. Zawsze, gdy piszę, maluję usta karminową szminką marki Dulux. Dziś nie pracuję. Go Go Kleopatra jest zamknięty z powodu awarii prądu. Lubię go, choć mu tego nie napisałam, za to, że tak mało mówi. Palimy te same papierosy i oboje cenimy wysoką ergonomię i skuteczność pracy. Kupił mi pralko-suszarkę. Powtarza, że jest duchem, który przenika mnie, wchodzi w moje ciało przez ucho, po czym z krwią spływa do macicy. Jest etiologiem. Wiem, bo sprawdziłam. Zawsze to robię. Bardzo się martwi o moje zdrowie, dlatego troskliwie karmi  mnie szkłem. Chyba jesteśmy przyjaciółmi. Cocteau Twins - Lazy Calm

To wszystko musi być delikatne, zahaczające o błogi spokój. Piątkowy wieczór, bez żadnej imprezy, bez chęci wyjścia z domu i zobaczenia znajomych twarzy. Na co mi to. Wysmarujemy się dżemem i pójdziemy popływać, a nenufary przylepią nam się do płuc. Oczy zaczynają płonąć, więc bierzesz zapałki i zapalasz świeczki. Bierzemy obie i idziemy do lasu. W piątkowy wieczór. Miałem nigdzie nie wychodzić. Ty to jednak masz dar przekonywania, ale co zrobić jak się jest z kimś, kim ty jesteś.  Mamy luty, więc ślady stóp ciągle nas gubią. Wychodzimy na leśną polanę, w cichym zakątku, gdzie nie dociera nawet szczekanie wiejskich psów. Widać stąd całe "to" zatopione w mlecznej mgle. Teraz to my jesteśmy podglądaczami. Ciekawe, co wyprawiają ludzie w tym domu? Śpią, czytają, rozmawiają ze sobą, kłócą się, przebaczają, kochają się, biorą prysznic, zastanawiają się czy dobrze zrobili nie płacąc podatków, oglądają program publicystyczny, serfują po internecie, rozmyślają nad sensem życia, czy też tak jak my, nie wiedzą, gdzie jest ich miejsce, czują się obserwowani i chcieliby choć na chwilę stanąć w miejscu, gdzie jestem teraz ja i ty.


Chairlift - I Belong In Your Arms (Japanese Version)

Biali i czarnoskórzy czasami wywołują sensację w wiejskich regionach, a Japończycy potrafią wskazywać palcem i komentować wygląd turystów odwiedzających ich wioski. Zamieniając parę słów z miejscowymi, warto pamiętać, że częste chichotanie nie jest prześmiewcze, ale wskazuje na zakłopotanie rozmówcy (z przewodnika po Japonii). Nie śmiejcie się z tej wersji. 


Slowdive - Shine

Założył  błękitną bluzę z kapturem, brązowe chinosy, czerwone trampki i okulary przeciwsłoneczne, co zdziwiło go tak samo mocno jak mnie, bo zbliżała się północ. Franka znałem od lat, razem chodziliśmy do szkoły, kochaliśmy się w tej samej dziewczynie i żywo interesowaliśmy się piłką ręczną. Wszystko to straciło na znaczeniu w momencie, gdy Franek dowiedział się, że jest nieuleczalnie chory. Tego wieczoru zaproponował mi wycieczkę na szczyt jednego z bloków na osiedlu, gdzie kiedyś złamał nogę. Niezauważeni przez nikogo wyszliśmy na dach tego śmierdzącego rekordzisty w kategorii "najwyższy budynek w mieście". Franek złapał mnie za rękę, uśmiechnął się tak, jak tylko on potrafił, stanął na granicy nieba z ziemią i kilka sekund później tę granicę przekroczył. Usłyszałem tylko przygłuszony dźwięk, podobny do tego, gdy zamyka się drzwi od lodówki. Nie patrzyłem w dół, zapaliłem jointa i było mi smutno. Smutno, bo nie stać mnie na udział w takich zawodach, w jakich przed chwilą uczestniczył Franek. No i dlatego zostałem sam.


Jerry Goldsmith - Chinatown Theme

Pięć najlepszych filmów noir:

1. Wielki Sen
2. Chinatown
3. The Killing
4. Sokół Maltański
5. Trzeci Człowiek


Bruno Coulais - Les Massacres

Jestem w sklepie ze sprzętem AGD-RTV. Jestem tutaj, bo zabiłem człowieka. Muszę kupić zamrażarkę.

Potrzebuję lodówki. Nie, zamrażarki. Skrzyniowej. Z dużą pojemnością, wyświetlaczem LCD i zdolnością zamrażania przekraczającą 50kg/24h. Kolor? Wszystko jedno. Albo… jesteście w stanie sprowadzić dla mnie zamrażarkę w kolorze wenge? Tak? Bóg zapłać.


Johnny Hates Jazz - Don't Let It End This Way

Miałem w podstawówce kolegę, który czytał gwiazdy. Ot tak, patrzył w nocy na niebo i z układu gwiazd potrafił wyrecytować tekst, czasami absurdalny, czasami brzmiący jak cytat z jakiejś międzygalaktycznej epopei. Jego niesamowitymi zdolnościami zainteresował się rosyjski wywiad. Kilka lat później Marek, bo tak miał na imię, pojechał do Rosji z wizytą naukową. To był początek problemów ze zdrowiem. Marek podejrzewał, że Rosjanie, za pomocą silnej dawki promieniowania, próbowali wymazać mu pamięć. Nie udało im się jednak pozbawić go zdolności czytania gwiazd. 

Tuż przed śmiercią po raz ostatni przeczytał gwiazdy. "Wózek widłowy w filmie pornograficznym". Koniec.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz