środa, 18 stycznia 2012

Przed premierą: Czechoslovakia


Myśleliście, że Czechosłowacja rozpadła się w 1993 roku? No cóż, szkolne podręczniki wprowadzają uczniów w błąd, gdyż państwo to wciąż istnieje, ale jako eksklawa, położona w polskim Trójmieście. Tam można spotkać buszującego w trawie Krecika, obsługującego polskiego króla w dworku Osada Wędrowca, Jiří Menzela oraz obejrzeć w telewizji Televizni Noviny. Czechosłowackimi ulicami przechadzają się dwaj goście, którzy nieopodal swojego domu zbudowali kosmodrom Bajkonur - identyczny jak ten kazaski. Właśnie z stamtąd nadleci nad niemal całe terytorium Polski ich debiutancki album - Made in

Made in, debiut trójmiejskiego duetu Czechoslovakia, zostanie wydany wspólnym nakładem Radia Rodoz i Bajkonur rec. 

Skromny, minimalistyczny skład zespołu pokusił się o płytę, która kipi od pomysłów. Oprócz gitary, basu i samplera usłyszymy na niej dźwięki nagrane z powietrza, niepokojącą analogową elektronikę jak i cymbałki. Mamy też dwóch wokalistów, którym daleko do programów typu X-factor, a bliżej do naturalności i szorstkości piosenki barowej. 

Teksty Czechoslovakii, w całości po polsku, inspirowane są głównie dzieciństwem, pracą oraz przygodami miłosnymi podanymi w przewrotny, ironiczny i nienadęty sposób. Często bawią się słowem. Jednego z tekstów użyczył zespołowi pisarz Tomasz Piątek. Muzycznie balansują na granicy alternatywnego, rozedrganego rocka spod znaku Ścianki czy Starych Singers, jednak nie brak u nich także delikatniejszych nut przywodzących na myśl np. Ballady i Romanse. Po tych ostatnich odziedziczyli również lekkość, spontaniczność i zamiłowanie do naturalnego, domowego brzmienia Lo-fi, w którym pomyłki dodają tylko uroku. Nastrój płyty waha się między sentymentalnością i melancholią a dobrym humorem i lekką wesołkowatością. Jak w dobrym czeskim filmie...

Materiał nagrali w studiu piolun.com w Gdyni, w dwa ciepłe, jesienne weekendy 2011 roku. Realizacją, produkcją i miksem zajął się Przemysław Lebiedziński a mastering Grzegorza Sawy-Borysławskiego, na taśmie analogowej, w studiu Macca Mastering we Wrocławiu, dopełnił całości nagrania.

Premiera 1 marca 2012 roku w gdańskim Kafe Delfin - wstęp wolny. Przynieście ze sobą ziemniaki. Zapalimy ognisko. Poniżej klip do piosenki Wakacyjny, promującej debiut Czechoslovakii.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz