wtorek, 27 lipca 2010

Siddharta


Siddharta Gautama:

Według przekazów był założycielem buddyzmu, urodzonym w zamożnej rodzinie panującej nad niewielką krainą Śakyas. Z tego co wyczytałem można się pokusić o stwierdzenie, iż to jest swego rodzaju królestwo, a skoro ta rodzina rządziła nim, więc nikt mi nie zarzuci kłamstwa jeśli nazwę ją rodziną królewską. Po prawie 30 latach życia w wygodzie i dobrobycie Siddharta postanowił opuścić swe przytulne łoże z baldachimem i moskitierą a w zamian przez okres 6 lat oddając się różnego rodzaju praktykom śiwiackiej modlitwy, medytacji jak i również skrajnej jogicznej ascezie. Po tym okresie zrezygnował z wyrzeczeń związanych z ascezą, a w zamian dołączył do swego życia mantramy szkoły siddhów i medytacji skupiającej się na obserwacji ciała i umysłu. Dzięki tym praktyką Siddharta doszukał się Czterech Szlachetnych Prawd. Te prawdy stały się podstawą buddyzmu: Miłość, Prawda, Światło, Mądrość.

Hermann Hesse - Siddhartha

Jest to powieść niemieckiego pisarza, żyjącego w latach 1877-1962. Laureat Literackiej nagrody Nobla w 1946 r. Książka napisana w 1922 r., opowiada o szukaniu sensu życia przez Siddharthę (księcia wspomnianego wcześniej), który porzuca królestwo, by zrozumieć siebie samego i życie. Najważniejsza i najczęściej czytana praca Hessa zawierające refleksje nad materializmem jakim człowiek się otacza i sprzecznościami jakimi rządzi się życie ludzkie.

Siddharta:

Słoweńska grupa trudniąca się muzyką rockową z elementami elektroniki, pachnąca delikatnym acz zdecydowanym brzmieniem saksofonu. Zespół powstał w 1995 roku, jeszcze jako grupka ludzi z amatorskim zacięciem talentu muzycznego. W tym właśnie roku odegrali swój pierwszy koncert, który odbył się w liceum Sentvid przekonując do siebie niemałe grono 40 osób, co jak później relacjonowali uczestnicy tego wydarzenia: "Energia jaka uderzała w nas od tych chłopaków, nieomal powaliła nas na kolana. Wiem, że jutro będę miał power na cały dzień!" Jak dotychczas wydali 5 albumów studyjnych i moc EP-ek.


I teraz pojawia się  pytanie do Was drodzy czytelnicy. O czym/kim ja napiszę?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz